Kāpēc dzīvot vai nedzīvot Japānā

Iemesli, kāpēc dzīvot Japānā ir sliktāk, nekā tas izklausās:

Tehnoloģijas ir alu laikmeta līmenī

Japanese people

Jā, Japānā ir tik daudz elektronisko atkritumu, ka no lietotu elektronikas preču – mobilo telefonu, bateriju un čipu – atkritumiem izdala cēlmetālus. Taču tas nebūt nenozīmē, ka pilnīgi visa Japānas ikdiena ir saistīta ar jaunākajām tehnoloģijām.

Uz Japānu var doties arī tad, ja vēlies atsvaidzināt savas zināšanas faksa un citu 90. gadu tehnoloģiju lietošanā. Patiešām – šādu novecojušu tehnoloģiju lietošana nav nekāds retums pat Japānā. Ja tavs darbs saistīsies ar tekstu vai tā apstrādi, vari izvilkt no bēniņiem disku ar Windows 98 un apcerēt to, cik smieklīgi ir, ka tehnoloģiju galvaspilsētā liela daļa darbadevēju pavisam nopietni pieprasīs, lai sūti Word un Excel failus to 90. gadu versiju formātā.

Kāpēc tā? Tam ir tiešs sakars ar to, ka liela daļa Japānas ekonomikas vēl joprojām ir vecākās paaudzes rokās. Aptuveni ceturtā daļa iedzīvotāju uzlecošās saules zemē ir vecāki par 60 gadiem, un nebūt nepriecājas par jaunievedumiem, ko nesaprot. Ja ienīsti Apple, tad brauc uz Japānu, jo “Stīvs Džobss” japāniski tulkojas šādi: “ej ieskrieties un nenāc atpakaļ”.

Turklāt šī atpalicība no laika iesniedzas visās sfērās. Bankās, valsts iestādēs un pastā ierakstus vēl joprojām veic ar roku. Milzīgs uzņēmumu īpatsvars vēl joprojām pat nepieņem kredītkartes. Japānā tu vari nopirkt visu, sākot ar androīdu, kurš dzied Maikla Džeksona dziesmas un atkārto viņa dejas soļus, kā arī lidmašīnas biļeti gandrīz uz jebkurieni… taču tikai tad, ja maksā skaidrā.

Un tad vēl bankomāti. Lielākajā daļā Japānas tie atrodas iekštelpās, tādēļ ir pieejami tikai līdz brīdim, kad tiek slēgtas bankas (bankas parasti strādā līdz sešiem vakarā). Un tie retie bankomāti, kuri atrodas ārpus bankām, arī strādā tikai līdz sešiem. Tas, iespējams, ir saistīts ar to, ka japāņiem, gluži kā citām nācijām ar dziļi industriālām saknēm, ir raksturīgs šāds vai tāds naids pret visu automātisko (“mašīnas atņems man darbu!”). Bankomāti ir pieejami arī parastos veikalos.

Post Navigation