Kāpēc izdevēji noraidīja bestsellerus

Kāpēc izdevēji noraidīja bestsellerus:

Dž. K. Roulingas “Harijs Poters un filozofu akmens”

Harijs Poters ir viens no populārākajiem literārajiem tēliem visā pasaulē. Filmas vien ir nopelnījušas kādus 8 miljardus dolāru, bet, ieskaitot ienākumus no grāmatām un citām precēm, summa pieaug līdz pat vairāk, nekā 20 miljardiem dolāru (Latvijai arī vajadzētu kādu Hariju Poteru). To zinot, skaidrs, ka jebkuram izdevējam vajadzēja ar laimes asarām pieņemt Potera pirmās grāmatas izdošanu un dedzīgi spiest Roulingas roku, iztēlojoties, ka šī sieviete ir staigājoša Fortnoksa.

Kāpēc to negribēja izdot

Kaut arī Dž. K. Roulinga tagad ir vairāk vai mazāk Poteru privatizējusi, sākumā tā nebūt nebija. Kādreiz Roulinga dzīvoja no valdības pabalstiem un, lai nosūtītu “Hariju Poteru un filozofu akmeni” izdevējiem, to pārrakstīja ar roku, jo nevarēja atļauties to pārkopēt. Viņa šīs pārrakstītās kopijas sūtīja izdevējiem, kuri tās savakārt iesūtīja savās miskastēs.

Grāmata, redziet, bija pārāk *gara* priekš bērnu grāmatas. Tas nekas, ka “Filozofu akmeņa” nedaudz vairāk, nekā 300 lappuses, to padara par īsāko grāmatu Harija Potera grāmatu vidū. Visu sešu grāmatu 4200 lappuses, izrādās, nemaz nav par garu teju katram mūsdienu tīnim.

Sapratusi, ka viņai vajag literāro aģentu, Roulinga uzdūrās kāda Kristofera Litla vārdam. Viņa ar Litlu sazinājās tikai tāpēc, ka viņa vārds izklausījās pēc kādas bērnu grāmatas varoņa vārda, taču kāds viņa asistents parūpējās par to, lai “Filozofu akmens” satiktos ar savu “īsto” mājvietu – atkritumu tvertni.

Galu galā iejaucās liktenis, jo cita Litla asistente, kas atbildēja par noraidījumu izsūtīšanu, ieinteresējās par skaistajām ilustrācijām. Rezultātā Litls (šķiet, negribīgi) noslēdza līgumu ar Roulingu, un, izmantojot pazīšanos, to nosūtīja uz “Bloomsburry Publishing”. Šī izdevēja šefs savukārt izdomāja veikt kaut ko pilnīgi neloģisku: viņš iedeva grāmatu izlasīt savai astoņus gadus vecajai meitai, kas grāmatai izurbās cauri pāris stundu laikā, pēc tam prasīdama vēl. Tikai tad iedegās zaļā gaisma grāmatu sērijai, kas gan izdevējiem, gan Roulingai sapelnīja pietiekami daudz naudas, lai grāmatu varētu drukāt uz 100 prezidentu rotātajiem papīrīšiem.

Post Navigation