Kas izgudroja TV

Izgudrotāji, kas izmainīja pasauli, bet tika apkrāpti un aizmirsti.

Tas vien, ka cilvēks strādā un ir noderīgs sabiedrībai un saviem tuvākajiem, nenozīmē, ka to pēc nāves kāds atcerēsies. Taču, ja šis cilvēkis atvieglojis, uzlabojis vai vienkārši padarījis jaukākus miljonus dzīvju, tad sabiedrībai vajadzētu vismaz kaut kādā veidā par to pateikties — piemēram, ierakstot šo cilvēku vēstures grāmatās. Bet bieži notiek otrādāk…

Filo T. Fārnsvorts, televīzijas izgudrotājs

Ja jums patīk Futurama, tad tagad jūs zināt, no kurienes ņemts paraugs kādam šīs multenes tēlam. Paraugs paņemts ar visu milzīgo pieri:

Viņam piederēja daudz patentu, bet svarīgākais bija “bilžu analizētājs”, kas varēja parādīt bildes elektroniski, tās atveidojot kā līniju rindas. Ja šī sarežģītā vārdu kombinācija nešķiet iespaidīga, tad vajadzētu piemitināt arī to, ka viņš šo analizētāju izgudroja 14 gadu vecumā, kamēr dzīvoja fermā Aidaho štatā.

Taču…

Kad Fārnsvorts iesniedza patentu, viņam jau bija 20 gadu. Viņam par nelaimi, Deivids Sarnovs no Amerikas Radio Korporācijas par šo patentu ieinteresējās, un, saprazdams, ka radio var parādīties konkurents, viņš, protams, izvēlējās drusku pakarot par to, lai viņa pārstāvētā korporācija arī iegūtu no šī darījuma.

Kādus 10 gadus Sarnovs Fārnsvortu veda ārā no pacietības ar visnotaļ amizantiem paņēmieniem, piemēram, noalgojot krievu izgudrotāju, kurš izspiegoja Fārnsvortu un, izmantojot savus iepriekšējos patentus — kuri nekad nestrādāja, — mēģināja pierādīt, ka viņš (krievu zinātnieks) īstenībā ir izgudrojis televīziju. Nu, labi, beigās korporācija samaksāja miljonu dolāru par atļauju izmantot patentu, lai radītu televizorus, taču kas, pie velna, ir miljons?

Jebkurā gadījumā, televīziju uz brīdi apstādināja 30. gadu beigās, kad karš bija svarīgāks par izklaidi. Bet Fārnsvorta patents, cik jauki, beidzās tieši kara beigās. Nu nevienam vairs nebija jāmaksā, lai ražotu televizorus, bet Fārnsvorta vienīgais ieguvums bija smieklīgs miljons un atmiņas par visu to absurdu, caur kuru viņu izveda Sarnova kungs no Korporācijas.

Post Navigation