Kas juka prātā?

Visi nejuka prātā “Pasauļu kara dēļ”?

Pieņēmums:

Pagājušā gadsimta 40. gados, kad radio translēja zinātniskās fantastikas lugu *Pasauli karš*, visas ASV sajuka prātā un notika masveida bruņošanās, jo cilvēki ticēja, ka lugas notikumi ir patiesi – ka valstij uzbrūk marsieši, izmantojot kosmiskos ieročus, gāzi un citas lietas.

Patiesība:

Kaut arī tā ir tiesa, ka par sekojošo paniku mēneša laikā nodrukāja teju 13 tūkstošus rakstu dažādos laikrakstos, lielākā daļa cilvēku rīkojās racionāli, vai nu pārslēdzot staciju un gaidot ziņas, vai piezvanot kādam paziņam, lai apjautātos par šiem notikumiem.

Prese, protams, no tā uztaisīja skandālu, ziņojot, ka cilvēki ir mēģinājuši izdarīt pašnāvības, viņiem esot rādījušies citplanētiešu ieroču izmēģinājumi uz lopiem, u.t.t. Taču absolūtais vairākums šo stāstu bija vai nu pārstāstīti bez jebkādiem personvārdiem, vai gluži vienkārši izdomāti.

Tas, kāpēc tam noticēja, ir saistīts ar pieaugošo pārliecību, ka drīz sāksies jauns pasaules karš. 1938. gadā šāda pārliecība nebija retums, tāpēc daļa no panikas ķertajiem bija pārliecināti, ka uzbrūk nevis marsieši, bet nacisti; turpretim tie, kas ticēja tam, ka patiešām uzbrūk marsieši, gluži vienkārši nedraudzējās ar galvu. Un tādu starp 6 miljoniem to, kam bija pieejama šī pārraide, noteikti bija daudz.

Post Navigation